Permanent udstilling
Besøg vores udstillingshuse i Bramming, Middelfart og Blovstrød.
Historien bag Jubilæumsmodellerne... klik på modellerne i menuen i venstre side.
Ny standard v. Jubilæumshusene:
Kalmar-huse har siden 1968 opført mere end 10.000 huse, hvilket gør os til det mest sælgende typehusfirma på sommerhusmarkedet – uden diskussion.
Selv med mere end 40 års erfaring kan man ty til lidt hjælp – og selv en gammel ”cirkus-hest” kan jo lære nye tricks. Vi har derfor allieret os med en af landets meget anerkendte arkitekter Louise Boel – også kendt fra TV 2´s Roomservice – fra Tegnestuen Boel & Abrahamsen.
Sammen med Louise Boel, og hendes mand Henrik Abrahamsen, udarbejdede vi et hus som repræsenterer fremtiden indenfor sommerhus-byggeriet.
Mange bygherrer ønsker igen lidt mindre huse og mere til eget brug – dette efter mange år hvor husene ikke kunne blive store og udlejningsvenlige nok.
De store udlejningshuse med spa og sauna er uden tvivl stadig en god investering – og udlejningsbureauerne ”skriger” da også efter flere huse af denne kaliber.
Vi mærker dog klart en tendens, som også Louise Boel påpeger, der går på at mange vælger lidt mindre og lidt mere luksus til weekender og ferier i sommerlandet.
Vi viser her 3 grundplaner hvor L-59 er basismodellen. Huset er på 59 m2. og minder på mange punkter om modellen vi byggede helt tilbage i begyndelsen – denne er også modellen som vi udviklede med tankerne ”småt er godt” i baghovedet. Huset er i dag naturligvis med mere isolering og med nutidens detaljer – Men rum og værelser er som tilbage i 1968.
Modellerne er med udgangspunkt i vore standard materiale og leveringsbeskrivelser med enkelte undtagelser – jubilæumsmodellerne er som standard født med 190 cm. ydervægs-højde, hems, zinktagrender og lukket udhæng.
Til disse jubilæumsmodeller findes der bla. nedenstående spændende tilvalg – Få en pakkepris på netop dine ønsker til jubilæumshuset af en af vore konsulenter:
· Indbygningsovn, kogeplade, emhætte og fritstående køleskab i rustfri stål
De fleste af ovenstående ekstra valg kan naturligvis også vælges til vores modeller i Rømø- og Blåvand-serien.
Mere end 40 år forpligter… Har du spørgsmål eller yderligere ønsker til vore huse skal du endelig ringe og få en uforpligtende aftale med en af vore konsulenter – ligesom vi meget gerne sørger for en fremvisning af et jubilæumshus.
Alle husene i jubilæumsserien leveres naturligvis både som MedByg, Lukket Råhus og Nøglefærdigt til din grund – eller til en af vore grunde, se mere om vore grunde på hjemmesiden. |
|||||||||||||||||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
||||||||||||